راهنمای خرید رادیو پخش و ضبط خودرو

نوشته شده توسط: admin منتشر شده در: تاریخ: 2014-12-20 بازدید: 2943 نظرات : 0

انتخاب رادیو پخش

نتخاب رادیوپخش (Head Unit)

برای داشتن یک سیستم صوتی ، ابتدا به یک هدیونیت که در اصطلاح به آن رادیوپخش، رادیوفلش، ضبط گفته می شود نیاز دارید. برای انتخاب یک پخش مناسب معیارهای مختلفی وجود دارد (امکان استفاده از سی دی، بلوتوث و میکس ترکس و ...) که در واقع برای انتخاب آن هر چه بیشتر هزینه کنید از امکانات بیشتری بهره می برید.

تاثیر قیمت در انتخاب برند:

پیدا کردن مارک یا برند مورد نظر اولین مسئله ای است که شما با آن روبرو می شوید. مقایسه بین رادیوپخشهای پایونیر ، کنوود، جی وی سی، سونی و یا جنسهای چینی مانند مکسیدر، مارشال، سیرا و گلداسکای و ... امری ساده نیست. از آنجائیکه بعضی از این برندها فقط در پخش سیستم صوتی اتومبیل تخصص دارند، توصیه می شود از محصولات آنان برای سیستم صوتی اتومبیل استفاده کنید. دلیل این موضوع این است که هر چه قدر کار تخصصی تر باشد شرکت ها ریز بین تر به مسائل نگاه می کنند و توصیه می شود که از مارک های متفرقه تا حد امکان استفاده نشود. یکی از مسائلی که برندهای مختلف را از هم جدا می سازد مسئله مالی است، با توجه به محصولات موجود در بازار، به راحتی می توان بازه ای مناسب را برای جداسازی رادیوپخشهای چینی و اصلی مشخص کرد. همچنین اگر به دنبال بستن سیستم و استفاده از آمپلی می باشید پیشنهاد می شود همواره دنبال رادیوپخشهای برندهای اصلی بروید.

1- در صورتیکه شما قصد خرید رادیوپخش بین 80 تا 180 هزار تومان را دارید شما باید یکی از محصولات چینی موجود در بازار را انتخاب نمایید. محصولات شرکتهای گلداسکای، مارشال، سیرا و مکسیدر به علت داشتن گارانتی معتبر و مناسب از مابقی محصولات چینی موجود در بازار پیشی می گیرند. انتخاب بین این برندها بیشتر سلیقه ای می باشد، و شکل و شمایل رادیو پخش بیشترین تاثیر را در انتخاب شما دارد. تقریبا تمام رادیوفلش ها و رادیوپخش های این شرکتها در رنجهای یکسان قابلیتهای یکسان دارند.

2- در صورتیکه شما قصد خرید رادیوپخش بالای 180 هزار تومان را دارید، پیشنهاد می شود از بین برندهای معروف پایونیر، کنوود، جی وی سی و سونی به دنبال هدیونیت مورد نظر خود باشید.

توان خروجی:

توان خروجی رادیوپخش و یا قدرت و کیفیت صدای خروجی آن مسئله ای است که در انتخاب رادیوپخش با آن روبرو می باشید. مسلما با افزایش قدرت خروجی رادیوپخش شما صدای بهتری می توانید از سیستم خود بگیرید. این قدرت بر حسب وات مشخص می گردد. ولی این مسئله آنجا ارزش خود را از دست می دهد که شما بدانید تمامی رادیوپخشهای پایونیر، کنوود و یا جی وی سی از رنج 200 تا 600 هزار تومان دارای 4 خروجی 50 وات می باشند، و یا رادیوپخشهای سونی اکثرا 4 خروجی 52 وات دارند، این درحالیست که مسلما شما اختلافی در خروجی صدای رادیوپخشهای پایونیر و سونی احساس نخواهید کرد. پیشنهاد می گردد با توجه به مسئله مطرح شده خیلی وقت خود را در کنترل قدرت خروجی رادیوپخشها به هدر ندهید.

نتیجه گیری: در صورتیکه مایل به هزینه کردن بالای 200 هزار تومان هستید، به هیچ عنوان روی عدد قدرت خروجی رادیوپخش خود حساس نباشید.

تعداد خروجی رادیوپخش

مساله ای که بیشترین اهمیت را برای انتخاب یک سیستم قوی روی ماشین به خود اختصاص می دهد تعداد خروجیهای رادیوپخش می باشد. به عنوان مثال در صورتیکه رادیوپخش شما 2 جفت خروجی صدا نداشته باشد شما از ساب روی سیستم خود نمی توانید استفاده کنید. استفاده از رادیوپخشهای ارزان شرکت پایونیر کنوود، جی وی سی و یا کلیه رادیوپخشهای شرکتهای چینی مانند مکسیدر و ... امکان استفاده از ساب را به شما نمی دهند. بنابراین در انتخاب رادیوپخش ماشین خود همواره دقت داشته باشید، چون در صورتیکه در انیده قصد ارتقای سیستم صوتی ماشین خود را داشته باشید، ممکن است رادیوپخش شما توان استفاده از ساب و یا آمپلی اضافی را به شما ندهد. خروجی صدا با اصطلاح لاتین RCA Preout در رادیوپخشها شناخته می شود. هر رادیوپخش حداقل 1 جفت خروجی دارد. با افزایش خروجیهای رادیوپخش امکان استفاده از 2 یا حتی 3 آمپلی فایر و ساب و بلندگو در ماشین شما بسته به تعداد خروجیهای رادیوپخش فراهم می گردد.

معرفی مدل: مشهورترین رادیوپخشهای 3 جفت خروجی (6 خروچی) عبارت از U456 کنوود، 8550 پایونیر و 9550 پایونیر می باشند. ارزانترین رادیوپخش 3 جفت خروجی موجود در بازار U456 شرکت کنوود می باشد. مشهورترین و پرفروش ترین رادیوپخش 2 جفت خروجی 2550 پایونیر می باشد، که می توان گفت ارزانترین رادیوپخش 2 جفت خروجی (4 خروجی) موجود در بازار نیز هست.

نتیجه گیری: در صورتیکه تنها از یک آمپلی استفاده می کنید 1 جفت خروجی برای شما جوابگو می باشد. در صورتیکه در سیستم خود از ساب ووفر استفاده می کند باید حتما از رادیوپخشهایی استفاده کنید که حداقل 2 جفت خروجی دارند. با استفاده از خروجی سوم شما می توانید تعداد آمپلیها و بلندگوهای مورد استفاده خود را افزایش دهید.

پورت ورودی:

مسئله اساسی دیگر در انتخاب رادیوپخش پورت های ورودی آن می باشد. یعنی اینکه دارای پورت USB ، Aux ، iPod ویا iPhone و اندروید و ... باشد که این پورت ها به شما کمک می کند علاوه بر CD ویا DVD از فلش مموری و یا دستگاه های جانبی پخش موزیک از قبیل iPod وiPhone و حتی تبلت و ... استفاده کنید. امروزه تمامی رادیوپخشهای روز موجود در بازار قابلیت پخش فلش را دارا هستند. اما قابلیتهای دیگر با افزایش قیمت رادیوپخشهای موجود در بازار به رادیوپخشها اضافه می گردند. در مدلهای سری 6 پایوینر که در سال 2014 وارد بازار شدند، مانند 1650، 2650، 3650، 6650 و ... قابلیت سازگاری با اندروید و iOS اکثرا موجود است. در صورتیکه رادیوپخش شما اندروید را ساپورت کند شما با سیم تبدیل می توانید رادیوپخش اندرویدی خود را به USB رادیوپخش وصل کنید و رادیوپخش با استفاده از بلندگوهای ماشین آهنگ مورد نظر که در موبایل شما وجود دارد را پخش کند.

تنظیمات منو:

یکی دیگر از مسائلی که در موقع خرید رادیوپخش باید به آن توجه گردد، تنظیمات منوی آن است، هر چقدر آپشن های این منو بیشتر باشد شما از تنظیمات متنوع تری برای گرفتن صدای با کیفیت تر برخوردارید. به عنوان مثال در این منو قسمتی برای تنظیم اکولایزر تعبیه شده که هر چه تعداد باندهای آن بیشتر باشد قدرت مانور شما برای تنظیم صدای با کیفیت بالاتر می رود. (اکولایزر مولفه ای است که برای تغییر دادن فرکانس های یک سیگنال صوتی مورد استفاده قرار می گیرد) برای اینکه با اکولایزر آشنایی بیشتر پیدا کنید لازم است که راجع به طیف فرکانس شنوایی انسان توضیح مختصری داشته باشیم. این امکان برای کسانی که دنبال استفاده از سیستم حرفه ای بر روی ماشین خود هستند کاربرد دارد. وجه تمایز رادیو پخش80PRS پایونیر و یا 8019 کنوود از مابقی رادیوپخشهای موجود در بازار بخاطر این قابلیت می باشد.

مسئله بعدی که در منوی تنظیمات حائز اهمیت است منوی تنظیمات جداگانه ساب ووفر است. این منو به شما کمک می کند ساب ووفر را به صورت مجزا تنظیم کنید. این قابلیت نیز تقریبا در بعضی رادیوپخشهایی که 2 یا 3 جفت خروجی دارند موجود می باشد.

مسئله مهم بعدی که تقریبن برای تمامی کاربراین رادیوپخشهای مهم است قابلیت پخش فرمت های رادیوپخش می باشد. به عنوان مثال می توان فرمت های MP3 ، WMA ،AAC، DIVX وغیره را نام برد.قابلیت پخش فرمتها را در صفحه توضیحات هر رادیوپخش می توانید مشاهد کنید.

قابلیت بلوتوث رادیوپخش:

تکنولوژی بلوتوث که در ابتدا با تلفن همراه راهی بازار شد به پخش های اتومبیل هم راه پیدا کرد و اگر پخش اتومبیل تان از این تکنولوژی برخوردار باشد استفاده های زیر را می توانید از آن بکنید.

- صدای شخصی را که در حال مکالمه با او هستید از طریق بلندگوهای اتومبیل تان بشنوید و در حین رانندگی به راحتی و بدون خطر و ترس از جریمه شدن با تلفن همراه تان صحبت کنید.

- با استفاده از موبایل و لپ تاپ و ... و از طریق اتصال آنان با رادیوپخش، اهنگهای مدنظر خود را از طریق بلوتوث در ماشین و با استفاده از بلندگوهای ماشین پخش کنید.

رادیوپخشهای پاینیر که همه دارای پسوند BT می باشند قابلیت اتصال از طریق بلوتوث را دارا هستند. از آنها می توان به ترتیب قیمت، مدلهای4550BT پایونیر، 6550BT و 8550BT و 9550BT و 355 و 365 پایونیر و 8019 کنوود را نام برد.

معرفی مدل: رادیو پخش 4550 پایونیر (با سی دی) و همچنین رادیوفلش 355 (در سال 2014 مدل 365) پایونیر (بدون سی دی) ارزانترین رادیوپخش پایونیر است که قابلیت بلوتوث را داراهستند.

اینترفیس:

بعضی از پخش ها علاوه بر ریموت کنترل بی سیم قابلیت اتصال به اینترفیس که همان ریموت کنترل با سیم است و می توان آن را در خودروهایی نظیر پژو 206 و زانتیا دید را دارند. امروزه شرکت پایونیر اینترفیسهایی را روانه بازار می کند که قابلیت ساپورت اکثر ماشین ها را دارا هستند.

رادیوپخش دمودار:

رادیوپخشهای نیمه حرفه ای و حرفه ای پایونیر و کنوود و جی وی سی دارای دمو می باشند. رادیوپخش 7550 پایونیر، 7016 کنوود از معروفترین رادیوپخشهای دارای دمو می باشند. در صوریتکه تمایل دارید رادیوپخش ماشین شما دمو داشته باشد، 7550 پایونیر با ارزانترین مورد موجود در بازار است. وجود دمو در آن است که انیمیشن های کوتاه را تکرار می کند حتی بعضی از پخش ها قابلیت این را هم دارند که از اینترنت دموهای دلخواهتان را دانلود کنید و در انتخاب آن تنوع بیشتری داشته باشید.

معرفی مدل: رادیو پخش 7550 پایونیر ارزانترین رادیوپخش پایونیر است که قابلیت دمو را داراست.

میکس تراکس چیست؟

قابلیت دی جی و با میکس تراکس تکنولوژی نوآورانه پایونیر می باشد که با استفاده از آن می توانید بدون وقفه آهنگ های ماشین خود را گوش کنید.

در سال 2012 شرکت پایونیر نرم افزار جادویی میکس تراکس را که حاصل سالها تجربه و خلاقیت در زمینه محصولات حرفه ای DJ و صوتی می باشد را معرفی کرده است. امروزه کلیه رادیوپخشهای پایونیر که دارای پیشوند X قبل از نام خود می باشند مانند x3550 و x8550BT این قابلیت را دارا هستند. میکس تراکس یا (میکس ترک) تمامی اطلاعات فایل های صوتی کاربر را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده ، اطلاعاتی مثل : سرعت ، تمپو ، BPS و... که باعث پخش آهنگ بدون وقفه و پشت سر هم می شود.

نرم افزار قدرتمند میکس تراکس این توانایی را دارد تا مانند یک DJ در یک نمایش زنده ، فایل های صوتی را با یکدیگر میکس یا ترکیب کرده تا در زمان تعویض آهنگ ها هیچ تغییر ناگهانی و وقفه ای احساس نشود.

معرفی مدل: رادیو پخش 3550 پایونیر ارزانترین رادیوپخش پایونیر است که قابلیت میکس تراکس را داراست.

برچسب:

ارسال دیدگاه

کد امنیتی